damane

دامنه چیست

Domain یا دامنه نام منحصر به فردی است برای شناسایی یک وب سایت در دنیای مجازی . در واقع Domain همان نام وب سایت شما است. هر دامنه از یک یا چند قسمت تشکیل می شود ، که هر قسمت با (.) جدا می شود. به عنوان مثال وب سایت شرکت شبدیز www.shabdiznet.com را در نظر بگیرید . در این وب سایت www را Subdomain و shabdiznet.com را Domain می نامند. هر دامین با یک پسوند همراه است , که این پسوند معمولا با توجه به نوع فعالیت شما انتخاب می شود. نمونه ای از پسوند های معروف info ، .biz , .org , .net , .com

کاربرد دامنه ها

com. معروفترين و پر استفاده ترين پسوند برای دامنه های سايتهاست . com مخفف Commercial به معنای تجاري است. البته بسياري از سايت های همه منظوره نيز از پسوند com استفاده ميکنند.

net. مخفف واژه Network به معني شبكه می باشد و عموما توسط شركتهاي ارائه دهنده خدمات اينترنتی و شبكه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار مي گيرد.

org. اختصار واژه Organizations به معني سازمان ‌، تشكيلات‌ ميباشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهاي غير انتفاعي كه غالباْ فعاليت غير تجاري (يا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار مي گيرد.

info. اختصار واژه Information به معني اطلاعات می باشد كه در سايت هايی مورد استفاده قرار مي گيرد كه بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هايی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و ... اختصاص يافته اند.

gov. اختصار واژه Government به معنی دولت می باشد و اين پسوند مربوط به نهادهای دولتی است.

edu. مخفف واژه Education به معنی آموختن دانش می باشد و براي مقاصد تعليمی چون پايگاه های آموزشی به كار می رود.

biz. مخفف Business به معني تجارت می باشد كه خــاص سايتهای شغلی - تجارتی به ويژه خدمات مربوط به تجارت الكترونيكی، ايجاد گشته است.

web. پسوند سايت هايی كه به مباحث Web مي پردازند.

name. اين اولين نوع پسوندی است كه خاص افراد (اشخاص حقيقی) ايجاد شده است. در حقيقت كليه افرادی كه به هر منظور شخصی مي خواهند برای خودشان Website ايجاد كنند ميتوانند از اين پسوند استفاده کنند.

int. اختصار واژه International به معنی بين المللی می باشد كه حوزه اينترنتی سازمان های بين المللی را نشان می دهند.

ac. پسوند دامنه ملی جزاير آسكنشن (Ascention Islands) است. از طرفی برای مراكز ارائه دهنده سرويس هم بکار می رود ، به شرطی كه اداره كامپيوتری ، اينترنتی، بدون هر گونه وابسته ای،نيروهای جديدی استخدام نمايد.

ws. پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و مي تواند هر نوع وب سايتی را در بر گيرد.

tv. اين نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلويزيونی و ماهواره ای قرار گرفته است و برای اين منظور نيز مورد استفاده قرار می گردد.

Travel. اين پسوند مختص شركت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی مي باشد.

mobi. اين پسوند براي پايگاهاي فروش و سرويس دهي محصولات موبايل مي باشد.

برای ثبت دامنه کلیک کنید

ثبت دامنه با شبدیز

شما برای تجارت و معرفی خود در شاه راه جهانی ، گذرگاه پهناور ارتباطات ( اینترنت ) نیاز به داشتن دامنه و یا domain دارید یک دامنه آدرس حقیقی و حقوقی شما در محیط وب میباشد . در حال حاضر بیش از 10 میلیارد دامنه در سراسر جهان به ثبت رسیده است ، و این امر نشان دهنده رشد اجتماع اینترنت است .

ممکن است شما مدیر یک کارخانه ، شرکت ، فروشگاه و ... باشید . یا فعالیتی شخصی دارید و در فکر خود به دنبال نامی میگردید جهت ثبت دامنه خود در اینترنت و فکر میکنید که دامنه مورد نظر شما قبلا به ثبت رسیده است .نگران نباشید همیشه در محیط وب راهی برای ثبت کردن دامنه شما ( domain ) وجود دارد .شما میتوانید دامنه ها را با پسوند های مختلف چک کنید مانند : com – net – org – ir و... همچنین میتوانید دامنه خود را چند بخشی ثبت کنید مانند : domain-damane.(com , ir ) پس نگران نباشید همیشه راهی برای ورود به اینترنت وجود دارد

بخش هاستینگ شبدیز با فراهم کردن امکانات لازم توانسته برای شما کاربران گرامی امکان ثبت دامنه ها را به صورت آنلاین و ثبت دامنه در لحظه را فراهم کند. شما میتوانید دامنه های با پسوند : .com .net .org .co .info .biz .name .tv .tel .asia .ir .co.ir .ac.ir .net.ir .org.ir .sch.ir .gov.ir ثبت نمایید.

ثبت دامنه بین المللی

ثبت دامنه ir آی آر

دامنه تعرفه یک ساله تعرفه 5 ساله
ir 22000 تومان 60000 تومان
co.ir ac.ir net.ir و... 25000 تومان 65000 تومان
در خواست ثبت خرید خرید

انتقال دامنه

قوانین انتقال دامنه از یک Registrar به Registrar دیگر

مطابق با قوانین ICANN می بایست:

* حداقل 60 روز از ثبت و یا انتقال دامین به شرکت ثبت کننده فعلی گذشته باشد.

* حداقل یک روز تا تاریخ انقضا دامین فرصت باقی مانده باشد.

* دامین مورد نظر Unlock باشد.در صورتیکه دامین شما Unlock نیست با شرکت ثبت کننده فعلی تماس بگیرید.

* کد authorization را از شرکت ثبت کننده فعلی دامین خود دریافت کنید.

* شما باید به ایمیل administrator دامین خود دسترسی داشته باشید و ایمیل فعال باشد.

* حال شما می توانید با دپارتمان هاستینگ شبدیز تماس برقرار کنید تا نسبت به درخواست انتقال دامین خود اقدام شود.

* سپس دپارتمان هاستینگ شبدیز درخواست انتقال دامین را برای Registrar شما ارسال می کند ، Registrar شما نامه ای به ایمیل Administrator دامین شما ، مبنی بر تایید انتقال دامین ارسال می کند .

حال شما باید مطابق دستورالعمل ذکر شده در آن نامه اقدام نمایید .

نحوه انتقال دامنه از Onlinenic.com

اگر دامین شما قبلا توسط شرکتی در onlinenic.com ثبت شده است ، برای انتقال آن کافی است با شرکت ثبت کننده دامین خود تماس گرفته و ازآن ها بخواهید تا دامین شما را به Reseller ID دپارتمان هاستینگ شبدیز به کد 385582 انتقال دهند . پس از انتقال دامین توسط شرکت ثبت کننده فعلی دامین خود ، تنها 5 روز فرصت دارید تا جهت تکمیل مراحل انتقال دامین با دپارتمان هاستینگ شبدیز تماس بگیرید .